pdf dosyasını tüm ekrana yaymak

Merhaba.
Ben Öğretim Üyesiyim ve MacBook Air Yosemite 10.10.4) kullanıcısıyım.
Birkaç basit problemim var. Çözmemde yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım. Şu ana kadar çözemedim. Şöyleki; pdf dosyasını açtığımda, pdf dosya penceresi tüm ekrana açılmıyor. Sadece ekranın bir bölümünde açılıyor. Tüm ekrana açılması için nasıl bir ayar yapmalıyım? Windows’taki gibi bir dosyayı keserek başka bir yere nasıl yapıştırabilirim?t

Finder’de Türkçe olan “İndirilenler”; İngilizce “Downloads” olmuş. Türkçe’ye nasıl çevirebilirim?

Şimdiden çok teşekkürler.

fdilmec Yeni Üye Soruldu: on 12 Ağustos 2015 Mac.
Yorum ekle
 • Reklam Alanı

 • 1 Cevap

  Merhaba,

  Sorunlarınıza sırası ile cevap verecek olursak;

  1) Pdf dosyalarınızı tam ekranda ekrana yayılmış bir şekilde görebilmeniz için izleyeceğiniz yöntem; Öncelikle Apple’ın yerleşik pdf görüntüleme uygulaması ile dosyayı açın. Daha sonra tam ekrana alarak sayfayı daha genel hale alabilir, ardından metni bozmayacak şekilde de zum yapabilirsiniz.


  – 
  – 

  2) Mac’te kesme veya kopyalama klavye kısayolu, klavyenizde bulunan cmd komut butonuna işlev tuşu ile birlikte basmanız ile olmaktadır. Herhangi bir şeyi (metin, görsel vs.) kesmek için, seçim yaptıktan sonra cmd ile birlikte X’e, kopyalamak için cmd ile birlikte C’ye basmanız yeterlidir.

  3) İndirilenler’in adlandırması “Downloads” olmuş ise size tavsiyemiz Sistem Tercihleri > Dil ve Bölge’den öncelikle Mac’inizi İngilizce diline almanız ve ardından yeniden başlatmanız gerekiyor. Daha sonra aynı şekilde adımları takip ederek Türkçe dili varsayılan dil olarak seçip Mac’inizi tekrar yeniden başlatın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir.

  Enes GÜLER Uzman Cevaplandı: on 13 Ağustos 2015.
  Yorum ekle

  Cevabınız

  Cevap vererek Gizlilik Politikası veKuralları. kabul etmiş sayılırsınız.
 • Reklam Alanı