RE: Amerika’dan 3 ay önce aldığım 6 s plus telefonumun ekranı kırıldı, ne yapmalıyım?

Cihaz değişimi yapabilir miyim yoksa sadece Ekran değişimi yapabiliyorum?

BilalEmektar Yeni Üye Soruldu: on 12 Haziran 2016 iPhone.
Yorum ekle
1 Cevaplar

Yurt dışından alınan tüm iPhone’lara maalesef destek verilmiyor garantisi olsa dahi. Örneğin Amerika’dan alınan çoğu iPhone modeline destek verilmiyor ya da değişim yapılmıyor. Bunun sebebi de değişimin birebir yapılması gerektiği ama Apple Türkiye’nin stoklarında Amerika gibi ülkeler için özel olarak üretilen iPhone’ların bulunmamasıymış. Özellikte LTE teknolojisindeki farklılıklar nedeniyle Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri için üretilen iPhone modelleri farklılık gösteriyor.

Bu nedenle Amerika’dan veya Uzak Doğu’dan alınan iPhone’lara destek veya değişim hizmeti şu an verilmiyor. Hangisine veriliyor, hangisine verilmiyor öğrenmenin en kesin yolu da mağazaya gidip, Genius Bar çalışanlarının cihazın seri numarasını kontrol etmesi. Çünkü ellerindeki iPad’de yüklü olan program cihaza destek verilip verilmeyeceğini, değişim yapılıp yapılmayacağını söylüyor.

Örneğin Amerika’dan iPhone 5 almış bir arkadaşım destek alamaz iken, İngiltere’den iPhone 5c almış başka bir arkadaşım destek alabildi. Çünkü Avrupa ülkeleri için üretilen iPhone’lar ile ülkemizdekiler çok benzer. Bu yüzden değişime uygun gelen bir model bulabiliyorlar.

Yurt dışındaki Apple Store’larda olduğu gibi ülkemizdeki Apple Store’da tamirle pek uğraşılmıyor. Genius Bar çalışanı, cihazın sorununu cihazı detaylı inceleyerek ve çeşitli işlemlerden geçirirek anlamaya çalışıyor. Ekran değişimi haricindeki konularda genelde “Swap” cihazlarla değişim yapılıyor. Yani tamirle filan uğraşmıyorlar. (İngiltere gibi bazı ülkelerde pil sorunları yaşayan cihazlar için sadece pil değişimi programları başladı, fakat henüz ülkemizde pil değişimi olmuyor.)

Fatih Uzman Cevaplandı: on 15 Haziran 2016.
Yorum ekle

Cevabınız

Cevap vererek Gizlilik Politikası veKuralları. kabul etmiş sayılırsınız.